Vicor Corporation V48C5H75BN2
V48C5H75BN2 picture photo
Mfg. Part Number
V48C5H75BN2
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W
Datasheet Download
V48C5H75BN2.pdf
Availability of V48C5H75BN2
QUANTITY
V48C5H75BN2 Order Process
Ship out your order
Specifications of V48C5H75BN2
Internal Part NumberEIS-V48C5H75BN2
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)36V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)15A
Power (Watts) - Manufacture Series75W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
Package / CaseQuarter Brick
Size / Dimension2.28" L x 1.45" W x 0.62" H (57.9mm x 36.8mm x 15.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency83%
Power (Watts) - Max75W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V48C5H75BN2
Related LinksV48C5, V48C5H75BN2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
V48C5H75BN2 Details Description
Related parts for V48C5H75BN2
D-Sub Connector Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets 37, 37 Position Board Edge, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 72POS datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY 2POS VERT TIN datasheet.pdf
ANVIL datasheet.pdf
IC MIC SGL-QUASI-DIFF NTWK 8CSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES SMD 4.32KOHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
IC INVERTER 8-INPUT 20TSSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf