Yageo PNP7WVJR-73-0R75
PNP7WVJR-73-0R75 picture photo
Mfg. Part Number
PNP7WVJR-73-0R75
Brief Description
RES 0.75 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP7WVJR-73-0R75.pdf
Availability of PNP7WVJR-73-0R75
QUANTITY
PNP7WVJR-73-0R75 Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP7WVJR-73-0R75
Internal Part NumberEIS-PNP7WVJR-73-0R75
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.75
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP7WVJR-73-0R75
Related LinksPNP7WVJR, PNP7WVJR-73-0R75 Datasheet, Yageo Distributor
PNP7WVJR-73-0R75 Details Description
Related parts for PNP7WVJR-73-0R75
RES SMD 95.3KOHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 12VOUT datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
THERMOSTAT 3000 SER CUSTOM PKG datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 2.85A 25 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 560 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 174K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf