Yageo PNP7WVJR-73-750R
PNP7WVJR-73-750R picture photo
Mfg. Part Number
PNP7WVJR-73-750R
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 750 OHM 7W 5% AXIAL
Datasheet Download
PNP7WVJR-73-750R.pdf
Availability of PNP7WVJR-73-750R
QUANTITY
PNP7WVJR-73-750R Order Process
Ship out your order
Specifications of PNP7WVJR-73-750R
Internal Part NumberEIS-PNP7WVJR-73-750R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package500
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesPNPV
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)7W
CompositionWirewound
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-40°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.295" Dia x 0.984" L (7.50mm x 25.00mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PNP7WVJR-73-750R
Related LinksPNP7WVJR, PNP7WVJR-73-750R Datasheet, Yageo Distributor
PNP7WVJR-73-750R Details Description
Related parts for PNP7WVJR-73-750R
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 9V 9W datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 11K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 13.7 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 261 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 6.8UF 25V JB 1210 datasheet.pdf