Phihong USA POE30U-560(G)
POE30U-560(G) picture photo
Mfg. Part Number
POE30U-560(G)
Brief Description
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP
Datasheet Download
POE30U-560(G).pdf
Availability of POE30U-560(G)
QUANTITY
POE30U-560(G) Order Process
Ship out your order
Specifications of POE30U-560(G)
Internal Part NumberEIS-POE30U-560(G)
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE30
TypeMidspan Injector
Voltage - Input90 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output56V
Current - Output550mA
Power (Watts) - Per Port30W
ComplianceIEEE802.3af
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
Efficiency65%
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension6.53" L x 3.15" W x 1.73" H (166.0mm x 80.0mm x 44.0mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C14
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE30U-560(G)
Related LinksPOE30U, POE30U-560(G) Datasheet, Phihong USA Distributor
POE30U-560(G) Details Description
Related parts for POE30U-560(G)
IC 16BIT TRANSP D-LATCH 54-BGA datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 6.3V 10% 2910 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 35A PPAK 1212-8 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN HEADER datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FRAM 64KB 64VQFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf