Phihong USA POE31W-560
POE31W-560 picture photo
Mfg. Part Number
POE31W-560
Brief Description
POE INJECTOR 30W 56V DESKTOP
Datasheet Download
POE31W-560.pdf
Availability of POE31W-560
QUANTITY
POE31W-560 Order Process
Ship out your order
Specifications of POE31W-560
Internal Part NumberEIS-POE31W-560
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesPoE
FamilyPower over Ethernet (PoE)
SeriesPOE31X
TypePassive Injector
Voltage - Input85 ~ 264 VAC
Number of Ports1
Voltage - Output56V
Current - Output540mA
Power (Watts) - Per Port30W
ComplianceIEEE802.3at
Data Rate10/100/1000 Mbps
FeaturesOCP, OVP, SCP
Operating Temperature0°C ~ 40°C
EfficiencyLevel V
Mounting TypeDesktop
Size / Dimension6.42" L x 2.56" W x 1.42" H (163.3mm x 65.0mm x 36.0mm)
NoteAC Power Cord Sold Separately
Input ConnectorIEC 320-C8
Output ConnectorRJ45 (Data, Power)
ApprovalsCE, cULus
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)POE31W-560
Related LinksPOE31, POE31W-560 Datasheet, Phihong USA Distributor
POE31W-560 Details Description
Related parts for POE31W-560
IC TX/RX DUAL RS-232 5VLP 16DIP datasheet.pdf
RES SMD 0.025 OHM 0.5% 1W 4324 datasheet.pdf
RES NTWRK 18 RES 22 OHM 36LBGA datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 2.6V CMOS 5SSOP datasheet.pdf
RES SMD 5.23 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
TAB 2,8X0,8 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3.5A DL 32QFN datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf