Sullins Connector Solutions PPPN122GFNS
PPPN122GFNS picture photo
Mfg. Part Number
PPPN122GFNS
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Header 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
PPPN122GFNS.pdf
Availability of PPPN122GFNS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
PPPN122GFNS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPPN122GFNS
Internal Part NumberEIS-PPPN122GFNS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series-
PackagingBulk
Connector TypeHeader
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions24
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPPN122GFNS
Related LinksPPPN1, PPPN122GFNS Datasheet, Sullins Connector Solutions Distributor
PPPN122GFNS Details Description
Related parts for PPPN122GFNS
OSC 5.0V PROG TTL OE 100PPM datasheet.pdf
IGBT 1200V 41A 160W TO247AD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1W DO41 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT DUAL 2CH 8MSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.47 OHM 2% 1/2W 0815 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 2POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
RES 127 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf