Essentra Components (formerly Richco, Inc.) PPR-3055B
PPR-3055B picture photo
Mfg. Part Number
PPR-3055B
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
RIVET PUSH 0.220" NYLON BLACK
Datasheet Download
PPR-3055B.pdf
Availability of PPR-3055B
QUANTITY
PPR-3055B Order Process
Ship out your order
Specifications of PPR-3055B
Internal Part NumberEIS-PPR-3055B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesPPR
TypePush Rivet
Rivet Diameter-
Rivet Length0.220" (5.59mm)
Head Diameter0.230" (5.84mm)
Head Height0.080" (2.03mm)
Hole Diameter0.122" (3.10mm)
Grip Range0.120" ~ 0.160" (3.05mm ~ 4.06mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPR-3055B
Related LinksPPR-, PPR-3055B Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
PPR-3055B Details Description
Related parts for PPR-3055B
IDC CABLE - MCF34K/MC34F/X datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 1.2KV 80A TO247AC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RES 2M OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC 8SOP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 25POS GOLD datasheet.pdf
RES 101.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 300W datasheet.pdf