Essentra Components (formerly Richco, Inc.) PPR-5080B
PPR-5080B picture photo
Mfg. Part Number
PPR-5080B
Manufacturer
Product Category
Rivets
Brief Description
RIVET PUSH 0.320" NYLON BLACK
Datasheet Download
PPR-5080B.pdf
Availability of PPR-5080B
QUANTITY
PPR-5080B Order Process
Ship out your order
Specifications of PPR-5080B
Internal Part NumberEIS-PPR-5080B
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesRivets and Hardware
Engineering Technology
Injection Molding and Plastics
Plastic Materials
Standard Package1,000
Category Hardware, Fasteners, Accessories
FamilyRivets
SeriesPPR
TypePush Rivet
Rivet Diameter-
Rivet Length0.320" (8.13mm)
Head Diameter0.370" (9.40mm)
Head Height0.110" (2.79mm)
Hole Diameter0.201" (5.11mm)
Grip Range0.200" ~ 0.240" (5.08mm ~ 6.10mm)
Features-
ColorBlack
MaterialNylon
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPR-5080B
Related LinksPPR-, PPR-5080B Datasheet, Essentra Components (formerly Richco, Inc.) Distributor
PPR-5080B Details Description
Related parts for PPR-5080B
RES SMD 63.4 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 34A TO-264 datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 370MA 1.008 OHM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 1MSPS 4CH 24VQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 200 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1.5UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
HOOD COVER 16POS BLACK datasheet.pdf
MODULE MALE 6POS CRIMP datasheet.pdf