Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DRR5VA
PPT0010DRR5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DRR5VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0010DRR5VA.pdf
Availability of PPT0010DRR5VA
QUANTITY
PPT0010DRR5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DRR5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0010DRR5VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DRR5VA
PPT0010DRR5VA Details Description
Related parts for PPT0010DRR5VA
IDC CABLE-APR44A/ AE50G / APR44A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 550KHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CONN BOARD STKR HDR .50" 18POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG GREEN 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP5T datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 220MA 5.78 OHM datasheet.pdf
CONN PLUG 3P INLINE PIN RA CRMP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE SKT CRIMP datasheet.pdf