Littelfuse V10E130P
V10E130P picture photo
Mfg. Part Number
V10E130P
Manufacturer
Product Category
TVS - Varistors, MOVs
Brief Description
VARISTOR 184V 3.5KA DISC 10MM
Datasheet Download
V10E130P.pdf
Availability of V10E130P
QUANTITY
V10E130P Order Process
Ship out your order
Specifications of V10E130P
Internal Part NumberEIS-V10E130P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesMetal Oxide Varistors
Varistor UL1449 3rd Edition Safety Agency Update
Standard Package1,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Varistors, MOVs
SeriesUltraMOV™
PackagingBulk
Varistor Voltage (Min)184.5V
Varistor Voltage (Typ)205V
Varistor Voltage (Max)225.5V
Current - Surge3.5kA
Number of Circuits1
Maximum AC Volts130VAC
Maximum DC Volts170VDC
Energy25J
Package / CaseDisc 10mm
Mounting TypeThrough Hole
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)V10E130P
Related LinksV10E, V10E130P Datasheet, Littelfuse Distributor
V10E130P Details Description
Related parts for V10E130P
RES SMD 14.3K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 28 POS .276 SMD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 5A TO220-3 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
IC MPU INTERPRISE 266MHZ 256BGA datasheet.pdf