Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0010DRW2VB
PPT0010DRW2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0010DRW2VB
Datasheet Download
PPT0010DRW2VB.pdf
Availability of PPT0010DRW2VB
QUANTITY
PPT0010DRW2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0010DRW2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0010DRW2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0010DRW2VB
PPT0010DRW2VB Details Description
Related parts for PPT0010DRW2VB
FIXED IND 4.7UH 775MA 210 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED ASSY PNL 3MM BLUE DIFF 430NM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 2POS SKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
HOLD DOWN datasheet.pdf
POLY PROTECT TAPE 6" X 1000FT datasheet.pdf
CAP FILM 13NF 5% 2500VDC RAD datasheet.pdf