Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0020DWW5VA
PPT0020DWW5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0020DWW5VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0020DWW5VA.pdf
Availability of PPT0020DWW5VA
QUANTITY
PPT0020DWW5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0020DWW5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0020DWW5VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0020DWW5VA
PPT0020DWW5VA Details Description
Related parts for PPT0020DWW5VA
IC OPAMP VFB 145MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
TOOL KIT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 200V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 680UF 8V AXIAL datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC DDR 256MB 2.5V 166MHZ 66TSOP datasheet.pdf