Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050AWN2VB
PPT0050AWN2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050AWN2VB
Datasheet Download
PPT0050AWN2VB.pdf
Availability of PPT0050AWN2VB
QUANTITY
PPT0050AWN2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050AWN2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050AWN2VB
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050AWN2VB
PPT0050AWN2VB Details Description
Related parts for PPT0050AWN2VB
RES ARRAY 8 RES 56 OHM 1506 datasheet.pdf
IC COMP 1.6V QUAD O-D 14TSSOP datasheet.pdf
PANEL FRONT 16.7X5.23X0.5" BE/GY datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.2W TH datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 20% 1810 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CAP CER 160PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf