Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050DXF2VA
PPT0050DXF2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050DXF2VA
Datasheet Download
PPT0050DXF2VA.pdf
Availability of PPT0050DXF2VA
QUANTITY
PPT0050DXF2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050DXF2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050DXF2VA
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050DXF2VA
PPT0050DXF2VA Details Description
Related parts for PPT0050DXF2VA
SWITCH PUSH DPST 10A 110V datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
HV BCM BUS CONVERT 44V 325W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 90A TO252-3-313 datasheet.pdf
CAP CER 2500PF 40KV Y5U DISK datasheet.pdf
RES 243K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.35K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 147K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HDR 58POS T/H 0.100 TIN datasheet.pdf
RES 680 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf