Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050GFX2VB
PPT0050GFX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050GFX2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0050GFX2VB.pdf
Availability of PPT0050GFX2VB
QUANTITY
PPT0050GFX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050GFX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0050GFX2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050GFX2VB
PPT0050GFX2VB Details Description
Related parts for PPT0050GFX2VB
RES SMD 16.9K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 50V 10% 1411 datasheet.pdf
CAP ALUM 15000UF 20% 350V SCREW datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE LINK 500V AM NH 100A SIZE1 datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 52POS DR LOW P datasheet.pdf