Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0050GWW2VA
PPT0050GWW2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0050GWW2VA
Datasheet Download
PPT0050GWW2VA.pdf
Availability of PPT0050GWW2VA
QUANTITY
PPT0050GWW2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0050GWW2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0050GWW2VA
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure50 PSI (344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure150 PSI (1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0050GWW2VA
PPT0050GWW2VA Details Description
Related parts for PPT0050GWW2VA
Connector Receptacle 78 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
TORX KEY SET W/HOLDER 10PC datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 05VOUT datasheet.pdf
RES SMD 953 OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X5R 0603 datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 100K OHM 175W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT SKT datasheet.pdf