Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DFX5VB
PPT0100DFX5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DFX5VB
Datasheet Download
PPT0100DFX5VB.pdf
Availability of PPT0100DFX5VB
QUANTITY
PPT0100DFX5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DFX5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100DFX5VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DFX5VB
PPT0100DFX5VB Details Description
Related parts for PPT0100DFX5VB
TERMINAL BLOCK 9.52MM 2POS PCB datasheet.pdf
IC AMP VAR GAIN 2CHAN 32LFCSP datasheet.pdf
CONN RJ45 RCPT JAMNUT W/.3M CORD datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 500MW LLDS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 3POS STRGHT PINS datasheet.pdf
CAP CER 1PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
LED CBI 3MM 3-LEVEL G,G,R datasheet.pdf
RES 20.5 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 24PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 800UH 1.75A 640 MOHM datasheet.pdf
SGE-245-4-0830 00300M SFTY EDGE datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 24VDC datasheet.pdf