Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0100DXX2VB
PPT0100DXX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0100DXX2VB
Datasheet Download
PPT0100DXX2VB.pdf
Availability of PPT0100DXX2VB
QUANTITY
PPT0100DXX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0100DXX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0100DXX2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0100DXX2VB
PPT0100DXX2VB Details Description
Related parts for PPT0100DXX2VB
SWITCH TOGGLE SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN 09VOUT datasheet.pdf
RES SMD 698 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M30 15MM PNP datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 70POS .127M datasheet.pdf
RES 3.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RC NETWORK 25 OHM 200PF SMD datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 39 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf