Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DFR2VB
PPT0300DFR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DFR2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300DFR2VB.pdf
Availability of PPT0300DFR2VB
QUANTITY
PPT0300DFR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DFR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DFR2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DFR2VB
PPT0300DFR2VB Details Description
Related parts for PPT0300DFR2VB
FUSE BRD MNT 500MA 250VAC 450VDC datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:5 133MHZ 20QSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 91.1VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 17.8 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 22KOHM 0.01% 0.6W J LEAD datasheet.pdf