Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DFR2VB
PPT0300DFR2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DFR2VB
Datasheet Download
PPT0300DFR2VB.pdf
Availability of PPT0300DFR2VB
QUANTITY
PPT0300DFR2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DFR2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DFR2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DFR2VB
PPT0300DFR2VB Details Description
Related parts for PPT0300DFR2VB
IDC CABLE - MKS16K/MC16M/MPD16K datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB OTP 44MQFP datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V C0G 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
VISION SENSOR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 768 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 82PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 19 RES 22K OHM 20SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 1.5W DO204AL datasheet.pdf