Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300DFX2VB
PPT0300DFX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300DFX2VB
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0300DFX2VB.pdf
Availability of PPT0300DFX2VB
QUANTITY
PPT0300DFX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300DFX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300DFX2VB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300DFX2VB
PPT0300DFX2VB Details Description
Related parts for PPT0300DFX2VB
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 3X1 16TQFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 102 TYPED 24POS datasheet.pdf
TERM BLOCK GROUND MOD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 25V 20% 2413 datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 10K OHM BEAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 1A 3DFN datasheet.pdf