Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0300GXF5VB
PPT0300GXF5VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0300GXF5VB
Datasheet Download
PPT0300GXF5VB.pdf
Availability of PPT0300GXF5VB
QUANTITY
PPT0300GXF5VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0300GXF5VB
Internal Part NumberEIS-PPT0300GXF5VB
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0300GXF5VB
PPT0300GXF5VB Details Description
Related parts for PPT0300GXF5VB
CONN PLUG HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
IC CONFIG SEEPROM 1M 3.3V 20PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.5A DPAK datasheet.pdf
IC COMPARATOR OD 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 32LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 200W datasheet.pdf
RES 4.12 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 6AWG WHITE 1000' datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 24V 60W datasheet.pdf