Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500ARN2VA
PPT0500ARN2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500ARN2VA
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT0500ARN2VA.pdf
Availability of PPT0500ARN2VA
QUANTITY
PPT0500ARN2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500ARN2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500ARN2VA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series-
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500ARN2VA
PPT0500ARN2VA Details Description
Related parts for PPT0500ARN2VA
IC MPU SUPERVIS0R 2.63V 10MSOP datasheet.pdf
FERRITE BEAD 47 OHM 0603 datasheet.pdf
RES SMD 160 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
RES 1.1M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HDR 47POS 0.200 T/H TIN datasheet.pdf
GROMMET 1.000" RUBBER BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MICRO 25C S 30" RBW JACKS NI datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf