Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500DRX2VB
PPT0500DRX2VB picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500DRX2VB
Datasheet Download
PPT0500DRX2VB.pdf
Availability of PPT0500DRX2VB
QUANTITY
PPT0500DRX2VB Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500DRX2VB
Internal Part NumberEIS-PPT0500DRX2VB
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500DRX2VB
PPT0500DRX2VB Details Description
Related parts for PPT0500DRX2VB
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 25V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 0.4MM 26POS DUAL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
MOSFET N/P-CH 60V TO252-4L datasheet.pdf
73772-0001 FERRULE DIES datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 88MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 28POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
IMPACT 4X16 85 OHM UNGUIDED MEZZ datasheet.pdf
Crystal 54.0000MHz 30ppm 18pF 60 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf