TDK-Lambda Americas, Inc. VS150B36
VS150B36 picture photo
Mfg. Part Number
VS150B36
Manufacturer
Product Category
AC DC Converters
Brief Description
AC/DC CONVERTER 36V 150W
Datasheet Download
VS150B36.pdf
Availability of VS150B36
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
VS150B36 Order Process
Ship out your order
Specifications of VS150B36
Internal Part NumberEIS-VS150B36
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Power Supplies - External/Internal (Off-Board)
FamilyAC DC Converters
SeriesVSB
TypeEnclosed
Number of Outputs1
Voltage - Input85 ~ 132 VAC
Voltage - Output 136V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Voltage - Output 4-
Current - Output (Max)4.2A
Power (Watts)150W
ApplicationsITE (Commercial)
Voltage - Isolation2kV (2000V)
Efficiency80%
Operating Temperature-10°C ~ 70°C (With Derating)
FeaturesAdjustable Output, DC Input Capable
Mounting TypeChassis Mount
Size / Dimension8.74" L x 2.95" W x 1.42" H (222.0mm x 75.0mm x 36.0mm)
Minimum Load Required-
Approvals-
Power (Watts) - Max150W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VS150B36
Related LinksVS15, VS150B36 Datasheet, TDK-Lambda Americas, Inc. Distributor
VS150B36 Details Description
Related parts for VS150B36
RES SMD 42.2 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 14W AB TO220-15 datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 442 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CTRL/XMITTER 315MHZ 32QFN datasheet.pdf
SHARC AUDIO EZ-EXTENDER datasheet.pdf
RES 121 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf