Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500DXR2VA
PPT0500DXR2VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500DXR2VA
Datasheet Download
PPT0500DXR2VA.pdf
Availability of PPT0500DXR2VA
QUANTITY
PPT0500DXR2VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500DXR2VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500DXR2VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500DXR2VA
PPT0500DXR2VA Details Description
Related parts for PPT0500DXR2VA
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
VARISTOR 990V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 630V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE RED datasheet.pdf
MEM CARD FLASH CARD 4GB CLASS 4 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 145MA 6.8 OHM TH datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 0.6-6V 60W datasheet.pdf