Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500DXX5VA
PPT0500DXX5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500DXX5VA
Datasheet Download
PPT0500DXX5VA.pdf
Availability of PPT0500DXX5VA
QUANTITY
PPT0500DXX5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500DXX5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500DXX5VA
Series-
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500DXX5VA
PPT0500DXX5VA Details Description
Related parts for PPT0500DXX5VA
IC REG BUCK 5V 2A 8SOIC datasheet.pdf
SENSOR 100PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16SOIC datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 200A 60V datasheet.pdf
CAP CER 12PF 25V R2H 0201 datasheet.pdf
CAP CER 0.60PF 25V C0G 0201 datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CBL ASSY 5POS FMALE,RA-MALE 15M datasheet.pdf
TERMINAL VH 13.5 SAKK 4 datasheet.pdf
FIXED IND 5.6UH 1.22A 90 MOHM datasheet.pdf