Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT0500GXW5VA
PPT0500GXW5VA picture photo
Mfg. Part Number
PPT0500GXW5VA
Datasheet Download
PPT0500GXW5VA.pdf
Availability of PPT0500GXW5VA
QUANTITY
PPT0500GXW5VA Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT0500GXW5VA
Internal Part NumberEIS-PPT0500GXW5VA
Series-
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure500 PSI (3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.05%
Voltage - Supply5.5 V ~ 30 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT0500GXW5VA
PPT0500GXW5VA Details Description
Related parts for PPT0500GXW5VA
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC SMA datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
CONN RING TONG 16-14AWG 5MM P-G datasheet.pdf
IC SENSOR LIGHT AND PROXIMITY datasheet.pdf
FIXED IND 82UH 120MA 7 OHM SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 24V IN 5/5V OUT datasheet.pdf
SCR FAST SW 150A 200V TO-93 datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf