Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0010DKX2VS
PPT2-0010DKX2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0010DKX2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0010DKX2VS.pdf
Availability of PPT2-0010DKX2VS
QUANTITY
PPT2-0010DKX2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0010DKX2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0010DKX2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0010DKX2VS
PPT2-0010DKX2VS Details Description
Related parts for PPT2-0010DKX2VS
RES ARRAY 4 RES 82 OHM 2012 datasheet.pdf
HEADER OPEN .030"DIA .300 14POS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 50VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC DGTL POT 128POS 80K 8LFCSP datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
ANT WHIP WB VHF 1/4 42-48MHZ datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 16V X7S 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
ROTARY NON-CONTACT ANALOG SENSOR datasheet.pdf
MICROSMD-10 BGA-10 0.5 MM PITCH datasheet.pdf
CAP CER 68PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf