Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0010DRK2VS
PPT2-0010DRK2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0010DRK2VS
Datasheet Download
PPT2-0010DRK2VS.pdf
Availability of PPT2-0010DRK2VS
QUANTITY
PPT2-0010DRK2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0010DRK2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0010DRK2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±10 PSI (±68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±30 PSI (±206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0010DRK2VS
PPT2-0010DRK2VS Details Description
Related parts for PPT2-0010DRK2VS
FUSE BOARD MNT 100MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 7A 125VAC 5X20MM datasheet.pdf
SPLITTER/COMBINER 0.81-0.96GHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
6P 4C 2W VERT XCHD LEFT WK datasheet.pdf
RES 39 OHM 10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HAN 3A SFP FO CAB. ASSY-2M LC DU datasheet.pdf
CONN PLUG IDC .100" 14POS datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM 3.3V datasheet.pdf
OSC XO 29.4912MHZ CMOS SMD datasheet.pdf