Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0010GRR2VS
PPT2-0010GRR2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0010GRR2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0010GRR2VS.pdf
Availability of PPT2-0010GRR2VS
QUANTITY
PPT2-0010GRR2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0010GRR2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0010GRR2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure10 PSI (68.95 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure30 PSI (206.84 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0010GRR2VS
PPT2-0010GRR2VS Details Description
Related parts for PPT2-0010GRR2VS
IC REG LDO 9V 1A SC63 datasheet.pdf
IC XDCP SGL 32-TAP 10K 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .125 EXTEND datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO41 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 8POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ARRAY 2200PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 600MA 323 MOHM datasheet.pdf