Texas Instruments LM3S301-IQN20-C2
LM3S301-IQN20-C2 picture photo
Mfg. Part Number
LM3S301-IQN20-C2
Brief Description
IC MCU 32BIT 16KB FLASH 48LQFP
Datasheet Download
LM3S301-IQN20-C2.pdf
Availability of LM3S301-IQN20-C2
QUANTITY
LM3S301-IQN20-C2 Order Process
Ship out your order
Specifications of LM3S301-IQN20-C2
Internal Part NumberEIS-LM3S301-IQN20-C2
Manufacturer Product PageLM3S301-IQN20-C2 Specifications
Standard Package250
SeriesStellaris® ARM® Cortex®-M3S 300
PackagingTray
Core ProcessorARM® Cortex®-M3
Core Size32-Bit
Speed20MHz
ConnectivityMicrowire, SPI, SSI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/O33
EEPROM Size-
RAM Size2K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)3 V ~ 3.6 V
Data ConvertersA/D 3x10b
Oscillator TypeInternal
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case48-LQFP
Supplier Device Package48-LQFP (7x7)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LM3S301-IQN20-C2
Related LinksLM3S301-, LM3S301-IQN20-C2 Datasheet, Texas Instruments Distributor
LM3S301-IQN20-C2 Details Description
Related parts for LM3S301-IQN20-C2
IC 80C51 MCU 16K OTP 44-PLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 40A 277VAC datasheet.pdf
FAN AXIAL 30X6.9MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS INLINE SCKT datasheet.pdf
TRIM KIT TKMS-36X108 MAT RAMP datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf