| Internal Part Number | EIS-PPT2-0010GXF2VS | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | PPT2 | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 10 PSI (68.95 kPa) | |
| Output Type | Analog, RS-232 | |
| Output | 0 V ~ 5 V | |
| Accuracy | ±0.0375% | |
| Voltage - Supply | 6 V ~ 34 V | |
| Port Size | Female - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter | |
| Port Style | Filtered, Threaded | |
| Features | - | |
| Termination Style | Connector | |
| Maximum Pressure | 30 PSI (206.84 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C | |