Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DGG2VS
PPT2-0020DGG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DGG2VS
Datasheet Download
PPT2-0020DGG2VS.pdf
Availability of PPT2-0020DGG2VS
QUANTITY
PPT2-0020DGG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DGG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DGG2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DGG2VS
PPT2-0020DGG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DGG2VS
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 28QFN datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
TVS DIODE 70.1VWM 113VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 54.9K OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SRL 32LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC DGTL POT 256POS 10K 16LFCSP datasheet.pdf
CONN HDR 35POS 0.100 SMD R/A datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
CARD GUIDE 5.86" GREEN datasheet.pdf