Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DKR5VS
PPT2-0020DKR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DKR5VS
Datasheet Download
PPT2-0020DKR5VS.pdf
Availability of PPT2-0020DKR5VS
QUANTITY
PPT2-0020DKR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DKR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DKR5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DKR5VS
PPT2-0020DKR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DKR5VS
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SSOP datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 178K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7.5A 220V datasheet.pdf
RES 196 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 10POS SKT datasheet.pdf