Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0020DRK5VS
PPT2-0020DRK5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0020DRK5VS
Datasheet Download
PPT2-0020DRK5VS.pdf
Availability of PPT2-0020DRK5VS
QUANTITY
PPT2-0020DRK5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0020DRK5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0020DRK5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±20 PSI (±137.9 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±60 PSI (±413.69 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0020DRK5VS
PPT2-0020DRK5VS Details Description
Related parts for PPT2-0020DRK5VS
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
IC CHARGER LI-ION 4.2V 2A 12-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
JUMPER LOW PRO DUAL MULTI datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 70NS 64TBGA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
RES 56 OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf