Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DGX2VS
PPT2-0050DGX2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DGX2VS
Datasheet Download
PPT2-0050DGX2VS.pdf
Availability of PPT2-0050DGX2VS
QUANTITY
PPT2-0050DGX2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DGX2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DGX2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Dual
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DGX2VS
PPT2-0050DGX2VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DGX2VS
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 12V datasheet.pdf
IC ADC 12-BIT 250KSPS 24-QSOP datasheet.pdf
HEAT SINK 32.5 X 32.5 X 14.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 200V 84A Y4 datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS DBL 2MM T/H datasheet.pdf
RES 732 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 1/4-48" CLEAR datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf