Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DKR2VS
PPT2-0050DKR2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DKR2VS
Datasheet Download
PPT2-0050DKR2VS.pdf
Availability of PPT2-0050DKR2VS
QUANTITY
PPT2-0050DKR2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DKR2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DKR2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DKR2VS
PPT2-0050DKR2VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DKR2VS
PROTO BOARD 8PIN THRU-HOLE SIP datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 212POS .050 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES NTWRK 28 RES MULT OHM 16SOIC datasheet.pdf
RES 1.6M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf