Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DKR5VS
PPT2-0050DKR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DKR5VS
Datasheet Download
PPT2-0050DKR5VS.pdf
Availability of PPT2-0050DKR5VS
QUANTITY
PPT2-0050DKR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DKR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DKR5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DKR5VS
PPT2-0050DKR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DKR5VS
IC MOSFET DRVR 1/2BRDG NCH 16DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .180" datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 45V SNT-4A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SOIC datasheet.pdf
BRACKET ASSEMBLY datasheet.pdf
LED CBI 5MM HE RED DUAL BLK datasheet.pdf
CONN PLUG 12POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CAP ALUM 1500UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V JB 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf