Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DRR5VS
PPT2-0050DRR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DRR5VS
Datasheet Download
PPT2-0050DRR5VS.pdf
Availability of PPT2-0050DRR5VS
QUANTITY
PPT2-0050DRR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DRR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DRR5VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Dual
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0050DRR5VS
PPT2-0050DRR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0050DRR5VS
XFRMR LAMINATED 10VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS STRGHT W/SCKT datasheet.pdf
FAN AXIAL 92X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 128POS PIN datasheet.pdf
RES SMD 820K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 830MA 140 MOHM datasheet.pdf
RES 20K OHM 1/5W 0.01% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.1% 3/4W 2512 datasheet.pdf
LIGHT PIPE FLEX ADAPT SMD 5.5" datasheet.pdf
CAP FILM 0.03UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf