Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0050DWF2VS
PPT2-0050DWF2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0050DWF2VS
Datasheet Download
PPT2-0050DWF2VS.pdf
Availability of PPT2-0050DWF2VS
QUANTITY
PPT2-0050DWF2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0050DWF2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0050DWF2VS
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±50 PSI (±344.74 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±150 PSI (±1034.21 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C