Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0100DRK2VS
PPT2-0100DRK2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0100DRK2VS
Datasheet Download
PPT2-0100DRK2VS.pdf
Availability of PPT2-0100DRK2VS
QUANTITY
PPT2-0100DRK2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0100DRK2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0100DRK2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±100 PSI (±689.48 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0100DRK2VS
PPT2-0100DRK2VS Details Description
Related parts for PPT2-0100DRK2VS
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC AMP AUDIO PWR 1W MONO 10MSOP datasheet.pdf
IC DVR TRPL DOOR CTRL PWRSO20 datasheet.pdf
CONN PLUG 100POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 14POS 3.81MM datasheet.pdf
VARISTOR 423V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES 3.92K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 89.8K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf