Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300AKN5VS
PPT2-0300AKN5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300AKN5VS
Datasheet Download
PPT2-0300AKN5VS.pdf
Availability of PPT2-0300AKN5VS
QUANTITY
PPT2-0300AKN5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300AKN5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300AKN5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeAbsolute
Operating Pressure300 PSI (2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure600 PSI (4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule
Supplier Device PackageModule
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300AKN5VS
PPT2-0300AKN5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300AKN5VS
XFRMR LAMINATED 200VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.6A SOT89-3 datasheet.pdf
PAK25 CONN datasheet.pdf
IC DDR2 SDRAM 1GBIT 2.5NS 60FBGA datasheet.pdf
RES SMD 1.6 OHM 1/3W 0805 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 300 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 400VAC Y5P RADIAL datasheet.pdf
CABLE 5COND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf