Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DFG5VS
PPT2-0300DFG5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DFG5VS
Datasheet Download
PPT2-0300DFG5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DFG5VS
QUANTITY
PPT2-0300DFG5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DFG5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DFG5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Filter
Port StyleFiltered, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DFG5VS
PPT2-0300DFG5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DFG5VS
CONN COVER 64POS 2PCS REQD/1 COV datasheet.pdf
TERM RING VYL 4AWG 1/4 datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 R/A SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS 18AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONN RCPT 12 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V 1% BP 0805 datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 30PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWM CM 38TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf