Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DFW5VS
PPT2-0300DFW5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DFW5VS
Datasheet Download
PPT2-0300DFW5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DFW5VS
QUANTITY
PPT2-0300DFW5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DFW5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DFW5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 0.13" (3.18mm) Tube, Filter
Port StyleBarbed, Filtered
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DFW5VS
PPT2-0300DFW5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DFW5VS
FIXED IND 8.2UH 160MA 3.05 OHM datasheet.pdf
IC GATE NOR 4CH 2-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 4.64M OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 18"W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LAMP T3-1/4 12A datasheet.pdf
FIXED IND 1.2UH 5.6A 9 MOHM SMD datasheet.pdf
COVERS PADDLE SWES 1/2 COVER TYP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 2.7 OHM 1% 10W datasheet.pdf
FUSE AUTOMOTIVE 25A 32VDC datasheet.pdf