Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DGK5VS
PPT2-0300DGK5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DGK5VS
Datasheet Download
PPT2-0300DGK5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DGK5VS
QUANTITY
PPT2-0300DGK5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DGK5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DGK5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DGK5VS
PPT2-0300DGK5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DGK5VS
IC REG LDO 7V 0.1A 3SSIP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.2A 4DSBGA datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 50MHZ 8SO datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS 1MM DL AU T/H datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 464 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 287 OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf