Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0300DGR5VS
PPT2-0300DGR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0300DGR5VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0300DGR5VS.pdf
Availability of PPT2-0300DGR5VS
QUANTITY
PPT2-0300DGR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0300DGR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0300DGR5VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±300 PSI (±2068.43 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0300DGR5VS
PPT2-0300DGR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0300DGR5VS
RES SMD 15K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf