Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DGW2VS
PPT2-0500DGW2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DGW2VS
Datasheet Download
PPT2-0500DGW2VS.pdf
Availability of PPT2-0500DGW2VS
QUANTITY
PPT2-0500DGW2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DGW2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DGW2VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DGW2VS
PPT2-0500DGW2VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DGW2VS
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
SCR DBL HISCR 1200V 135A INTAPAK datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 890MA 280 MOHM datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 310MA 1.3 OHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
043-086-1P-008 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
DIODE ZENER 33V 500MW DO213AB datasheet.pdf
IC ANALOG SWITCH datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS STRGHT PIN datasheet.pdf
TV 22C 22#22D PIN RECP datasheet.pdf
CAP 100 UF 20% 25 V datasheet.pdf