Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DKG2VS
PPT2-0500DKG2VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DKG2VS
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
PRESSURE TRANSDUCER
Datasheet Download
PPT2-0500DKG2VS.pdf
Availability of PPT2-0500DKG2VS
QUANTITY
PPT2-0500DKG2VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DKG2VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DKG2VS
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-232
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeFemale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 1/8" (3.18mm) Swagelok™
Port StyleThreaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / CaseModule Cube
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DKG2VS
PPT2-0500DKG2VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DKG2VS
IDC CABLE - MKC50K/MC50G/MCE50K datasheet.pdf
BATTERY PACK NIMH 12.0V 1550MAH datasheet.pdf
CAP CER 560PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
LED MOONSTONE WM WHT 3300K TO252 datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 150MH 12MA 1.1 KOHM TH datasheet.pdf
CAP MICA 24PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
ULTRA-FLEX FEP 36 AWG 1000 FT VI datasheet.pdf