Honeywell Microelectronics & Precision Sensors PPT2-0500DKR5VS
PPT2-0500DKR5VS picture photo
Mfg. Part Number
PPT2-0500DKR5VS
Datasheet Download
PPT2-0500DKR5VS.pdf
Availability of PPT2-0500DKR5VS
QUANTITY
PPT2-0500DKR5VS Order Process
Ship out your order
Specifications of PPT2-0500DKR5VS
Internal Part NumberEIS-PPT2-0500DKR5VS
SeriesPPT2
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure±500 PSI (±3447.38 kPa)
Output TypeAnalog, RS-485
Output0 V ~ 5 V
Accuracy±0.0375%
Voltage - Supply6 V ~ 34 V
Port SizeMale - 1/8" (3.18mm) Swagelok™, Male - 0.13" (3.18mm) Tube
Port StyleBarbed, Threaded
Features-
Termination StyleConnector
Maximum Pressure±600 PSI (±4136.85 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PPT2-0500DKR5VS
PPT2-0500DKR5VS Details Description
Related parts for PPT2-0500DKR5VS
RES SMD 39 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD EXTEND 44POS 0.156 datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 3.16K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONVRT DC/DC 165VIN 5.5VOUT 100W datasheet.pdf
IC FPGA 480 I/O 896FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
FIXED IND 5.1UH 1.27A 85 MOHM datasheet.pdf